5 pytań, na które warto sobie odpowiedzieć przed rozmową rekrutacyjną
Większość z nas doznała tej chwili – aplikujesz na interesującą ofertę, dostajesz telefon od rekrutera i… zaproszenie na rozmowę. Poza radością i ciekawością, co Cię czeka, zaczynasz być może lekko się denerwować, szczególnie jeśli to jedna z pierwszych rekrutacji, w jakich bierzesz udział. Podstawowym pytaniem, które może Ci się pojawić, jest to, jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną? Jakie pytania pojawią się na rozmowie? Jak zdobyć pracę, na którą się zaaplikowało? Spróbujmy odwrócić trochę tę kwestię i zastanowić się, jakie pytania Ty możesz zadać sobie przed spotkaniem, aby czuć się pewnie na rekrutacji. Jeśli zastanowisz się nad nimi dobrze przed rozmową, to gdy przyjdzie czas oficjalnego spotkania, będziesz czuć się znacznie pewniej!
Dlaczego chcę tę pracę?
Poza oczywistymi względami, czyli szukaniem źródła zarobku warto wrócić na chwilę do oferty, na którą się zaaplikowało.
Co Cię w niej zainteresowało? Jaki jest profil firmy – czy chcesz pracować pod szyldem rozpoznawalnej, dużej marki? Czy masz wrażenie, że lepiej odnajdziesz się w mniejszej strukturze? W tym miejscu warto też pokazać rekruterowi, że zrobiło się research na temat miejsca, do którego wysłało się aplikację.
Jakie doświadczenia ze studiów lub poprzedniej pracy działają na moją korzyść?
Każdy wspólny punkt styku będzie wpływać korzystnie na nasz wizerunek jako potencjalnego, przyszłego pracownika! Zwróć uwagę w ogłoszeniu na obowiązki czy wymagania związane ze znajomością narzędzi – czy jest to coś podobnego do sytuacji, które spotkały cię w przeszłości? Może jakieś projekty, które trzeba było realizować na studiach brzmią choć trochę podobnie do zadań na nowym stanowisku?
Spróbuj zastanowić się, jak wyobrażasz sobie tę pracę. Co może Ci się tam podobać? W jakich wyzwaniach sprawdzisz się dobrze? Które Twoje cechy okażą się pomocne w tej roli?
Jak zachowuję się w sytuacjach trudnych?
Możesz przygotować na rozmowę same pochwały o swojej osobie – nic jednak nie działa tak dobrze, jak konkretne historie i przykłady Twoich własnych doświadczeń. Spróbuj przypomnieć sobie chociaż jedną taką sytuację, gdzie coś poszło nie po Twojej myśli – co się wydarzyło? Jakie wtedy czynniki bierzesz pod uwagę i jaki jest efekt końcowy Twoich działań?
Warto rozszerzyć te wspomnienia: jak działasz w sytuacjach konfliktowych z drugą osobą? Jak reagujesz na sytuacje nagłe i niespodziewane, a także na takie, na które wydawałoby się, że nie masz żadnego wpływu? W jaki sposób poszukujesz rozwiązań? To są właśnie te słynne umiejętności miękkie, które mają znaczenie w pracy – pokaż, że je masz!
Jak pracuje mi się z ludźmi?
Wymagania techniczne lub merytoryczne są oczywiście ważne, ale mało jest stanowisk, gdzie nie mamy do czynienia z innymi ludźmi. Tyczy się to pracy w zespole – mniejszym lub większym – a także współpracy z osobami z innych działów firmy, lub z klientami i interesariuszami zewnętrznymi. Zastanów się, jak odnajdujesz się w relacjach międzyludzkich? Jak czujesz się w indywidualnej pracy? Jeśli jesteś raczej duszą towarzystwa, może Ci być ciężko odnaleźć się w zespole, gdzie interakcje ograniczają się do rozmów służbowych.
Jaki jest mój największy sukces?
Tutaj już być może najprzyjemniejsza część – na przestrzeni ostatnich lat, jakie Twoje osiągnięcia napawają Cię dumą? Czym realnie możesz się pochwalić? Przy opowiadaniu o tym na rozmowie, zaznacz na czym polegała trudność sytuacji, jej rozwiązanie i co Ci w tym pomogło – warto zidentyfikować i podkreślić swoją umiejętność czy cechę, która pomogła Ci osiągnąć ten sukces. Może była to zdolność do analitycznego myślenia i rozłożenia problemu na mniejsze kawałki? Czy odpowiednio ułożone relacje z innymi ludźmi, dzięki czemu można było szybko odnaleźć odpowiednią osobę i skorzystać z jej wiedzy w eksperckim temacie? Być może nawet odpowiedź na tę kwestię przyszła Ci już przy okazji rozmyślania nad poprzednim pytaniem 🙂
Z takim solidnie przygotowanym zestawem odpowiedzi poczujesz się pewniej przy rozmowie kwalifikacyjnej – gdy mamy świadomość swoich mocnych i słabych stron, zdecydowanie łatwiej jest zaprezentować się przed zespołem rekrutacyjnym. Co ważne, identyfikujesz też swoje potrzeby i aspiracje, dzięki czemu łatwiej też pokazać, czy jesteś odpowiednim kandydatem na to stanowisko.