Język:
Przejdź na hebe.pl

5 pytań, które warto zadać pracodawcy na rozmowie

Najlepszy kandydat to oczywiście przygotowany kandydat – przyjemnie rozmawia się z kimś, kto udziela rozwiniętych odpowiedzi, chętnie dzieli się doświadczeniami i opowiada o swoich kompetencjach. Czasem jednak może Ci umknąć, że przygotowany kandydat, to również ten, który… ma jakieś pytania. Poza włożonym wysiłkiem pokazuje to, że szczerze interesuje Cię stanowisko i firma, do której zaaplikowałeś. Nie każdą kwestię pracodawca jest w stanie ujawnić na pierwszej rozmowie, ale chętnie podpowiem Ci, jakie aspekty mogą być przydatne dla Ciebie. W końcu Ty też musisz wiedzieć, czy chcesz tę pracę, prawda?

Jak wygląda typowy dzień w pracy na tym stanowisku?

Jasne, prawdopodobnie znasz zakres obowiązków już z ogłoszenia, które skłoniło Cię do zaaplikowania. Ale jak faktycznie wygląda to na co dzień? Przeważają spotkania z klientami, zbieranie informacji od innych działów, czy może praca przy systemach? Jak często nadchodzą niespodziewane zadania, które trzeba zrobić od ręki? Z tą wiedzą będziesz w stanie łatwiej zdecydować, czy oferowana rola pasuje pod Twoje preferencje.

Jaki jest najtrudniejszy, ale dający najwięcej satysfakcji element w tej pracy?

To pytanie z gatunku bardziej zaskakujących i zmuszających hiring managera do myślenia. Możesz też zapytać go od innej strony: co najbardziej sobie ceni w swojej codziennej pracy? Znając priorytety i spojrzenie swojego przyszłego, potencjalnego szefa może być Ci prościej wyobrazić sobie, jak mogłaby też wyglądać Wasza współpraca.

W jakim zespole będę pracować?

W tych czasach większość z nas już bardziej pracuje, żeby żyć, a nie na odwrót. Jednak wciąż w pracy spędzamy niemal jedną trzecią naszego życia – warto więc, żeby spędzać go w sprzyjającym nam środowisku! Na sprzyjające środowisko składa się zaś w dużej mierze zespół, czyli ludzie, z którymi będziesz codziennie siedział w jednym pokoju lub wspólnej przestrzeni. Wliczają się w to spontaniczne, codzienne interakcje przy kawie lub lunchu, a także wspólne projekty realizowane zespołowo. To ci ludzie będą też dla ciebie kluczowym źródłem wiedzy w trakcie wdrożenia w nowym miejscu. Dopytaj o swoich przyszłych kolegów i koleżanki z zespołu – ile ich jest, jaki mają poziom doświadczenia i jak funkcjonują razem na co dzień.

Jak wyglądają możliwości rozwoju?

Oczywiście dołączając do firmy nie zakładasz awansu na wyższe stanowisko od razu, ale warto dopytać, jakie są perspektywy rozwoju w tej roli i firmie ogółem. Jakie dodatkowe kompetencje możesz tu rozwinąć? Czy są przewidywane szkolenia, kursy, programy rozwojowe? Czy firma jest otwarta na oddolne inicjatywy pracowników? Sprawdź, co możesz zyskać w nowym miejscu!

Jaki jest powód otwarcia tej rekrutacji?

Masz tutaj okazję dowiedzieć się, czy jest to całkiem nowe stanowisko, czy może ktoś je już wcześniej zajmował. Nowe stanowisko to dość standardowy efekt rozwijania się firmy. Jeśli jednak ktoś już wcześniej pracował na danym stanowisku, to dlaczego już nie pracuje? O jakich przeszkodach, które napotkały poprzedniego pracownika, warto wiedzieć? Być może dowiesz się, że osoba poprzednio pełniąca tę rolę awansowała, co też może być dla Ciebie dobrą informacją, potwierdzającą potencjał rozwoju w tej firmie.

Jeśli pojawią Ci się jeszcze jakieś pytania, oczywiście nie wahaj się żeby je zadać – rozmowa rekrutacyjna to też Twój czas, żeby uzyskać wszystkie informacje, które będą Ci potrzebne w podjęciu decyzji!

Dodaj reakcję
5
2
1
Spis treści